 |
 |
|
 |
 |
Om Oss bakom namnet Chevrolet's
|
Jag heter Ulrika Hjort och det är jag och min man Jonas som är innehavare av Chevrolet's kennel. Vår familj består också av vår dotter Jennie.
I familjen finns tre Schnauzrar p/s; SE UCh Mascárs Måatiee "Moa" f 1998, hennes dotterdotter SE UCh NO UCh FI UCh NORD UCh Chevrolet's Gry Gråskägg "Gry" f 2006, samt Grys dotter Chevrolet's Bossa Nova "Nova" f 2008.
2007 blev vi med Dvärgschnauzer p/s när Skäggebols Peppriga Pebbles to C "Pippi" f 2007 kom till oss. Pippi är Jennies hund. Vi deläger även dvärgschnauzer p/s tiken Argenta's Mini Anastasya "Siri" f 2008, med Skäggebols kennel. Dvärgschnauzer är ett roligt tillskott till vår familj och kennel, och i nov. 10 föds vår första Dvärgschnauzerkull! Siri blev mamma till 4 valpar, och det ska bli spännande att följa dessa i framtiden. Ur vår första Dvärgschnauzerkull har vi behållt avelsrätten på Chevrolet's Mikro Caprice "Alice".
Jag har under min uppväxt haft Schnauzers av olika varianter, storlekar och färger så att det skulle bli den rasen var självklart för mig. Min första egna Schnauzer p/s köptes -85, Ferrums Chartreuse "Heidi". I kenneln har även funnits Riesenschnauzer p/s, en kull föddes -92, (se tidigare kullar), men den rasen har fått stå tillbaka för Schnauzer p/s och Dvärgschnauzer p/s.
|
|
Moa kom till oss 1998 och 2002 föddes kennelns (och Moas) första kull, S-kullen, av schnauzer p/s och 2004 kom Moas nästa kull , C-kullen. Ur S - kullen sparade vi Chevrolet's Something Special "Mira" som blev mamma till Gry och hennes 12 syskon i G - kullen 2006. Mira var en fodervärdstik och ägs nu helt av en familj i Fristad. 2008 föds kennelns 4:e kull, B-kullen, mamma till dessa valpar är Gry. I B-kullen har vi behållt Chevrolet's Bossa Nova "Nova".
Jag har gått SKK's alla hunduppfödarutbildningar: Genetik, Parning/valpning, Utfodring, Anatomi, Valpens Beteende och Juridik. Jag sitter som vice ordförande och sekreterare i Schnauzerringen.
Vi har en liten uppfödning och sätter en sund och frisk hund med bra mentalitet i första hand, följt av bra exteriör och päls. Kontakten med våra valpköpare sätter vi stort värde på och vi står alltid till förfogande med råd, tips och hjälp för de som vill. Vi arrangerar valpträffar och MH (Mentalbeskrivningar), för att följa upp de kullar vi fött upp. Välkomna in i Chevrolet's-familjen!
Ulrika Hjort 2011
|
| |
|
Chevrolet's kennel är medlem i:
Svenska Kennelklubben Svenska Brukshundklubben Svenska Schnauzer- Pinscher Klubben Schnauzerringen Dvärgschnauzerringen Norsk Schnauzer Bouvier Klubb Royal Canin Breeder Club
|
Ulrika och Gilbert Gråskägg
Min 40 årspresent från Jonas var en tatuering, vi for till Uppsala och Gry blev förevig på min arm i april - 10.
Min 40 årspresent från Jonas var en tatuering, vi for till Uppsala och Gry blev förevig på min arm i april - 10.
Ulrika och Gry
Framtiden är säkrad....hoppas jag! Jennie ställer Nova i juniorhandling juli 2011.
|
|
 |